Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Ceny ropy w przyszłości – prognozy analityków

oil 5451802 1920 scaled 1

Ostatnie wahania cen ropy przyprawiają o prawdziwy zawrót głowy. Ciężko mówić w tej sytuacji o stabilności, a rosnące i spadające wykresy potęgują pytania o przyszłość i stawiane przewidywania. Te nagłe zmiany to głównie “zasługa” koronawirusa, który przyczynił się do spadku popytu, a tym samym – do spadku cen. Członkowie OPEC na skutek tych zmian zmuszeni byli do niecodziennych działań – do ograniczenia produkcji.

Jak to odbije się na gospodarce? Jakie są przewidywania w kontekście cen ropy? Czy najbliższe miesiące lub lata będa przebiegać pod znakiem zapytania? Ile wynosi cena baryłki ropy?

Cena ropy i szalejące wykresy

W ostatnich miesiącach światowy popyt na ropę naftową spadł na około 30 procent, co jest wyraźną odpowiedzią na obecnie szalejącą pandemię. Ograniczenia ruchu z tego wynikające przyczyniły się do wzrostu zapasów ropy, a tym samym – do spadku jej wartości. W kwietniu tego roku baryłka amerykańskiej ropy osiągnęła wartość ujemną pierwszy raz w historii.

Oznacza to, że pierwszy kwartał obecnego, 2020 roku, był jednym z najgorszych w historii rynku. Ceny ropy spadły ze 110 dolarów do około 20 dolarów, a kraje takie jak np. Rosja ogłosiły, że nie będą się już ograniczać w wydobywaniu surowca. Rezultat? Sytuacja ta przyczyniła się do wojny z Saudyjczykami.

Cena 20 zł za baryłkę jest najniższą wartością od 2002 roku, kiedy to kwota wynosiła 22.74 USD. Co więcej – tendencja ta była ciągle spadkowa, a cena baryłki spadała z miesiąca na miesiąc. Ostatecznie kwiecień zamknął się z kwotą… 17 USD za baryłkę.

Ten znaczący spadek odbił się echem na całej branży energetycznej – a zwłaszcza na firmach wiertniczych i dostawcach usług na polach naftowych. To oni zmagają się od kilku miesięcy ze sporo mniejszym popytem na świadczone usługi – głównie dlatego, że firmy produkcyjne nie były w stanie uzyskać wystarczających dochodów z tak niskich cen.

A co dalej?

Po ustabilizowaniu sytuacji rynkowej i pandemii koronawirusa cena ropy naftowej zaczęła się stabilizować. Od maja ropa zdążyła już odrobić część swoich strat, co nie zmienia faktu, że cały sektor ma przed sobą ogrom wyzwań.

Sytuacja ta jest wyjątkowa, bowiem ropa naftowa cieszyła się statusem solidnego aktywu od lat. Często jej wartość porównywano do złota, a każdy rok obalał mit jakoby nastąpił koniec ery ropy. Przed pandemią wnioskowano, że 2020 rok przyniesie kolejny, odnotowany popyt na surowiec,

Trudno więc o jednoznaczne i wiarygodne przewidywania na najbliższy czas. Obecnie cena ropy ORLEN wynosi około 35 dolarów, ale kwota ta może się jeszcze zmienić. Zgodnie z prognozami, kwota ostatecznie ma się wyrównać w przyszłym roku, osiągając pułap 48USD. Sugeruje więc to, że powoli cena będzie rosła, ale i tak – w ogólnym rozrachunku – szacunki te są dużo niższe niż te, tworzone w ubiegłym roku. W 2019 roku twierdzono iż baryłka ropy cena wyniesie nawet 64 USD (a więc niemalże dwukrotność obecnej ceny).

W tym elemencie najlepiej jest śledzić obecną, światowa sytuację, analizując słowa ekspertów giełdowych. Warto jednocześnie pamiętać, że niedawny krach naftowy był bezprecedensowy, zarówno pod względem szybkości, jak i głębokości. Warto jednak pamiętać, że sytuacja ta jest na tyle poważna i nieprzewidywalna, że przy tych dość niskich wycenach należy się zastanowić, czy to dobry moment na np. wejście na rynek naftowy. Wielu ekspertów wątpi w słuszność tej decyzji, co pozwala sądzić, że cena ropy może nas zaskoczyć w najbliższych miesiącach.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.