Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Ceny mieszkań 2021 vs. 2022 – przewidywania i zaplanowane zmiany

patrick perkins 3wylDrjxH E unsplash scaled 1

Posiadanie własnego, bezpiecznego i przytulnego mieszkania jest jednym z największych marzeń i celów zarówno młodych, jak i starszych Polaków. Według danych z 2019 roku – ponad 84% rodaków żyje we własnym lokum, rezygnując tym samym z wynajmu. Warto nadmienić, że procent ten gwałtownie wzrósł w ostatnich 10 latach. Tylko w 2007 roku procent wyniósł zaledwie 59%, co pozwala sądzić, że Polacy coraz chętniej inwestują w rynek nieruchomości.

To tylko pozornie dobre wiadomości, bowiem dotychczasowe rokowania oraz statystyki alarmują, że ceny mieszkań zmieniają się w tak szybko, że coraz trudniej będzie nam zrealizowanie swoich marzeń.

W jaki sposób ceny mieszkań prognozy 2021 odnoszą się do obecnego, rozpoczynającego się 2022 roku? Jak wyglądają ceny mieszkań prognozy 2022 i czy możemy spodziewać się wyższych czy niższych cen na rynku?

Ceny mieszkań 2021 vs. 2022

Specjaliści na rynku nieruchomości – tj. deweloperzy i agencji – twierdzą, że w 2022 roku ceny nieruchomości będą zbliżone do tych, z 2021. Część z nich sugeruje jednak, aby być przygotowanym na ewentualne wzrosty, zwłaszcza, jeśli popyt utrzyma się na tym samym, wysokim poziomie (40%). Warto jednak zauważyć, że obie te grupy łączy jeden, wspólny mianownik: brak wiary, że ceny będą niższe. Przebadane agencje twierdzą (w ponad 50%), że wartość nieruchomości wzrośnie wraz ze wzrostem inflacji i ogólnych podwyżek. Wzrosty te to wynik m.in. sytuacji ekonomicznej, pandemii, inflacji, wzrostu cen za materiały budowlane i wykończeniowe.

Optymiści widzą jednak zalążek nadziei, sugerując, że banki powoli zaczną obniżać marże, a tym samym – spadną koszty kredytów. Warto jednak nadmienić, że dotychczasowe dane i zachowania na rynku nie wskazują na taką tendencję.

Jakie ceny będą w 2022 roku?

Gdy przyjrzymy się bliżej tendencji wzrostowej, która ma miejsce od lat, możemy wywnioskować, że co roku ceny mieszkań z rynku wtórnego rosną o nawet 15% (dane zebrane z ogłoszeń, publikowanych w popularnych domenach dot. sprzedaży nieruchomości). Największy wzrost odnotowano w Szczecinie, a najmniejszy w Bydgoszczy i Gdańsku,

Ekonomiści PKO BP wzięli pod uwagę cały rynek mieszkaniowy w Polsce i jak twierdzą, wzrosty cen będą miały miejsce przede wszystkim na początku tego, 2022 roku. Można więc przypuszczać, że pod koniec 2022 roku ceny zaczną się stabilizować.

Według ich analiz, w ogólnym, rocznym podsumowaniu, mieszkania zdrożeją o około 4%, a wynajem będzie opłacalny zwłaszcza w zachodnich województwach. Wszystko to ma być spowodowane niższym popytem, który będzie stopniowo generował presję.

Wiadomość ta może być wyjątkowo przykra dla Polaków, którzy planowali w tym roku zakup mieszkania. Tylko dla Warszawy ceny mieszkań i domów w ostatnich miesiącach wzrosły o 3%, oferując nawet nawet 14000 zł za metr kwadratowy. Podobne wartości znajdziemy w Krakowie I Wrocławiu, gdzie średnia cena za metr wynosi 10 000 zł za metr kwadratowy (co ważne – w ostatnich latach wartość ta wzrosła o ponad 12%).

Dlaczego ceny mieszkań rosną?

Specjaliści są jednogłośni, twierdząc, że obecne ceny to wynik zbyt wysokiego popytu i niedostatecznej podaży, która odzwierciedla się rosnącymi cenami. Dlatego też mieszkania są o około 10% droższe, niż jeszcze rok temu. Oczywiście dane te są uśrednione (biorąc pod uwagę największe miasta). Warto nadmienić, że sytuacja, która dzieje się w Polsce ma odzwierciedlenie również na rynku światowym, gdzie panuje trend przypominający ten, z czasów kryzysu finansowego z 2008 roku. To oczywiście czarny scenariusz, który może pominąć nasz kraj, natomiast tendencja i sytuacja jest bardzo podobna. Warto pamiętać, że w pewnym momencie popyt zacznie spadać (bądź się normować), a nadal rosnąca podaż może być determinantem do spadających cen.

W Polsce ustawa deweloperska nakłada na inwestorów bardzo wiele, kosztownych obowiązków, które związane są z realizowaniem projektu. Obowiązki te są dużą siłą napędową do wzrostu cen, które wynikają między innymi z chęci zabezpieczenia się przed ewentualnym upadkiem firmy.

Kiedy spadną ceny mieszkań?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna, zważywszy że wielu deweloperów i inwestorów ma odmienne zdanie w tym zakresie. Warto jednak wziąć pod uwagę głos większości, który twierdzi, że ceny te mogą stopniowo maleć. Warto jednak pamiętać, że wartość mieszkań w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o 157%, a więc zachowana jest ogólna tendencja wzrostowa.

Podwyżka cen za mieszkania w ciągu 12 miesięcy powinna nie przekroczyć 5%. Istnieje więc niewielki procent szans, że w najbliższych miesiącach wskaźnik popytu będzie się kurczył, a tym samym – że ceny stopniowo będą spadać. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić w jakim zakresie i w jaki sposób kształtuje się popyt, co oczywiście martwi zarówno inwestorów, jak i deweloperów.

Bibliografia:

[1] Łaszek, J., & Widłak, M. (2008). Badanie cen na rynku mieszkań prywatnych zamieszkałych przez właściciela z perspektywy banku centralnego. Bank i Kredyt, (8), 12-41.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.