Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Cena złota – przewidywania na 2020 rok

gold 4957492 1920

Według analityków i inwestorów, obecna cena złota w dolarze amerykańskim nie osiągnęła jeszcze swojego maksimum, chociaż faktycznie znajduje się w górnych, zakładanych wcześniej normach. Statystycy pracujący dla dużych banków tworzą wstępne przewidywania na rok 2020, prognozując tym samym wartość złota. Według nich, na ostateczna cenę wpływa wiele czynników – m.in. kursy dolara amerykańskiego, zakup banków, wolumeny handlowe, podaż złota oraz czynniki ekonomiczne, które w obecnej dobie pandemii i wirusa mogą mieć kluczowe znaczenie.

W poniższym materiale spróbujemy odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje gram złota, co wpływa na jego wartość i jak zmienią się ceny złota w najbliższych miesiącach.

Gram złota cena oczami ekspertów

Eksperci przewidują, że 2020 rok widnieć będzie pod szyldem “złoto cena”. Kurs złota osiągnie bowiem stały poziom, wynoszący 1600 USD za uncję. W dużym uproszczeniu oznacza to znaczącą zmianę, zapowiadającą docelowy, przyszły wzrost, wynoszący nawet 2000 USD (uncja to około 28 gramów, a więc złoto cena za gram należy podzielić przez tą właśnie liczbę, co wskazujemy poniżej).

Co więcej, według tych samych ekspertów możemy się spodziewać wzrostu docelowego, wynoszącego nawet 10 tysięcy USD – nastąpić ma to w zaledwie 10 najbliższych latach.

Dziś cena złota za gram wynosi około 57 USD, co w przeliczeniu na złotówki wynosi ponad 250 zł. Jest to najwyższa cena od kwietnia 2013 roku, a rosnąca wartość zauważalna jest zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Gdy przyjrzymy się wykresom z 2019 roku, okazuje się, że dzisiejsze złoto jest droższe o ponad 20%.

Cena złota w 2020 roku

W dużym uproszczeniu – 2020 rok to zdecydowanie rok złota. Czynniki, które popychają kurs złota w ostatnich miesiącach to głównie ujemne stopy procentowe, coraz to większy poziom zadłużenia się różnych państwa i popyt ze strony banków centralnych. Warto do tej listy dodać także rosnącą inflację, która w 2020 w Polsce wyniesie około 4 procent.

Spowolnienie gospodarcze i obecne trudności, związane z koronawirusem to tylko paliwo napędowe dla wzrostu tychże cen. Tendencja ta docelowo będzie się utrzymywać przez najbliższe lata, co pozwala wysnuć wniosek, że karatowe złoto to niezwykle obiecująca inwestycja.

Cena złota za gram u jubilera

Cena uzależniona jest od wielu czynników – m.in od próby złota, miejsca sprzedaży oraz nierzadko samego miasta. Najczęściej jednak przyjmuje się poniższe wartości:

  • czyste złoto kosztuje ponad 170 zł za gram
  • skup złota cena 120 zł dotyczy próby 750
  • próba 585 kosztuje ok 100 zł za gram
    Ceny te oczywiście mogą się zmieniać, w zależności od ogólnych zmian rynkowych.

A co przyniosą najbliższe lata?

W nadchodzącej dekadzie średnioroczna cena złota będzie jeszcze wyższa, osiągając najwyższy szczyt w swojej historii. Zdaniem specjalistów i dyrektorów największych banków – wydobycie surowca z kopalni będzie tańsze (głównie ze względu na zamknięcie starych części), a popyt utrzyma się na swoim, powoli rosnącym poziomie. Inwestowanie z oczywistych względów nie spadnie, a cena docelowo przekroczy nawet 2000 USD za uncję, dobijając do 5 tysięcy i osiągając 10 tys w ostateczności.

Inni eksperci “winią” za te wzrosty amerykański dolar, który tanieje. Tu mechanizm jest prosty – wzrost jednego, powoduje spadek drugiego. Według opinii gospodarka USA jest w gorszym stanie, a długotrwały trend spadkowy będzie miał znaczące norowania w wycenie USD, którym posługujemy się najczęściej w kontekście ceny złota.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.