Skip to main content

Minimalna kwota pożyczki

50 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

1500 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

100 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

3000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

20

Minimalna kwota pożyczki

300 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

20000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Minimalna kwota pożyczki

1000 PLN

Maksymalna kwota pożyczki

10000 PLN

Odsetki

-

Minimalny wiek

18

Aukcje i licytacje komornicze – czym są i jak wyglądają? Gdzie je znaleźć?

background close up court 1415558

Działania komornicze są niezwykle kontrowersyjne i okraszone negatywnymi skojarzeniami. Głównie dlatego, że służą one egzekwowaniu należnych długów, o których zapominamy lub nie chcemy terminowo spłacać. Warto w tym elemencie wyróżnić tzw. komornicze licytacje, które są jednym z typowych działań, podejmowanych przez ich przedstawicieli. Zanim dochodzi do ostatecznego egzekwowania, do publicznej sprzedaży części majątku lub do kolejnych czynności prawnych, komornik podejmuje kilka istotnych kroków. Jak zatem wyglądają licytacje komornicze online? Czego nie może dotyczyć taka licytacja? Na czym ona polega i czy jest jakaś forma obrony, przed takimi działaniami? Sprawdźmy w poniższym artykule!

Co to jest licytacja komornicza?

Najprościej mówiąc, licytacja stworzona przez komornika, jest rodzajem publicznej sprzedaży, w której główne skrzypce gra dana nieruchomość bądź nieruchomość. Nabywcą w tym wypadku może być każda osoba lub podmiot prawny, który jest w stanie zapłacić największą kwotę, za dany, wystawiony przedmiot. Licytacja odbywa się tak długo, aż osiągniemy najwyższą kwotę, deklarowaną przez osoby uczestniczące w aukcji. Tu zasada jest prosta: kto da najwięcej, ten wygrywa.

Taka forma licytacji odbywa się publicznie, w warunkach i czasie wyznaczonym przez komornika. Oznacza to, że w licytacji wziąć udział może każdy, kto jest w stanie wpłacić wpisowe, ustalone odgórnie. Licytacje najczęściej odbywają w mieszkaniu dłużnika, w biurze komornika prowadzącego lub w innych, losowych miejscach.

Przykłady przedmiotów ruchomych, poddanych licytacji komorniczej:

 • łódź lub jacht
 • ubrania dłużnika
 • meble
 • biżuteria, antyki, zegary
 • sprzęt komputerowy lub przemysłowy

Przykłady nieruchomości, poddanych licytacji komorniczej:

 • grunty
 • domy
 • garaże
 • hale, magazyny, fabryki

Czego nie może zabrać komornik na licytację?

No właśnie, czy jest jakaś grupa przedmiotów lub wartości, których naruszenie nie leży w prawie komornika?
W postępowaniu komorniczym wykluczone są takie elementy jak:

 • pościel, bielizna, ubrania niezbędne do utrzymania godnych warunków życia dłużnika i jego członków rodziny
 • ubranie robocze, które konieczne jest do wykonywania pracy zarobkowej
 • zapasy żywności, które konieczne jest do wyżywienia rodziny
 • komornik ma obowiązek zostawić rodzinie pracującej na roli: jedną krowę, dwie kozy, trzy owce i 20 sztuk drobiu, które stanowią podstawę do wyżywienia dłużnika
 • narzędzia, które konieczne są do utrzymania
 • przedmioty, konieczne do nauki i edukacji lub praktyk religijnych
 • przedmioty koniecznego użytku, pozwalające na swobodne i naturalne funkcjonowanie
 • sprzęt rehabilitacyjny

Jak wygląda licytacja komornicza?

Aby zrozumieć jak wygląda proces licytowania danego podmiotu, posłużmy się przykładem. W tym celu weźmy na tapet dowolną nieruchomości, która została przeznaczona na aukcje:

 1. Wszczęcie postępowania egzekucyjnego – komornik na podstawie zgłoszenia wierzyciela rozpoczyna postępowanie egzekucyjne. Zanim dojdzie do wystawienia nieruchomości na licytację, komornik spróbuje nawiązać współpracę z dłużnikiem.
 2.  Zajęcie majątku dłużnika – jeśli komornik nie osiągnie zadowalającego efektu i nie będzie w stanie uzyskać długu, dojdzie do zajęcia części materialnej.
 3. Wezwanie do spłaty zadłużenia – dłużnik ma jeszcze 2 tygodnie na uiszczenie długu, zanim zostaną wszczęte kolejne kroki.
 4. Wycena nieruchomości – po bezowocnej próbie nawiązania współpracy, komornik wycenia nieruchomość
 5. obwieszczenie o licytacji – sąd i komornik ustala datę i miejsce licytacji
 6.  licytacja komornicza – odbywająca się pod nadzorem sędziego, z uwzględnieniem ceny wywoławczej nie mniejszej niż 75% wartości nieruchomości

Gdzie znaleźć licytacje komornicze?

Każda licytacja komornicza ogłaszana jest zgodnie z krokami, narzuconymi i obowiązującymi w k.p.c. Wśród nich znajduje się także dokładne obwieszczenie o licytacji, które wystąpić musi albo w budynku sądowym, albo w lokalu organu gminy, który jest uznawanym za odpowiednie miejsce do ogłaszania takich informacji. Dzięki temu na licytację może udać się każdy zainteresowany, kto uiścił wskazaną w ogłoszeniu opłatę.

Brak komentarzy!

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.