Skip to main content

Znasz to uczucie, gdy w pośpiech podbiegasz do bankomatu, wpisujesz potrzebną kwotę, po czym okazuje się, że… nie ma w nim całej gotówki? I chociaż brzmi to nieco nieprawdopodobnie, to w rzeczywistości sytuacje te zdarzają się bardzo często. Przyczyną są najczęściej nałożone limity, które mają zapobiegać masowym “atakom” na bankomaty. Dodatkowo te niepozorne, małe maszyny mają swoje ograniczenia, o czym bardzo często zapominają klienci.

Limity są więc naturalnym zjawiskiem – i nierzadko podstawą bezpieczeństwa. Jeśli więc zastanawiasz się ile jednorazowo można wypłacić z bankomatu – odpowiemy Ci na to pytanie w poniższym artykule.

Od czego zależy liczba pieniędzy w bankomatach?

Wspomnieliśmy już, że limit w bankomatach to całkowicie normalna praktyka. Wbrew pozorom, to właśnie dzięki nim zyskujesz pewność, że w bankomacie czekać będzie na Ciebie gotówka. Jej ilość i dostępność uzależniona jest również od:

 • ogólnej częstotliwości wypłacania gotówki i popularności danego punktu,
 • lokalizacji bankomatu,
 • ogólnej obsługi punktu i częstotliwości jego uzupełnienia.

Co ważne – dane dotyczące dostępności gotówki nie są udostępniane “na zewnątrz”. Ma to na celu przede wszystkim zmniejszyć ryzyko kradzieży. Informacje o ilości gotówki w danym punkcie dostępne są tylko dla banków. Przyjęło się jednak, że (uśredniając) każdy punkt posiada nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Ile maksymalnie można wypłacić z bankomatu?

To zależy. Na kwotę maksymalną wpływ ma bowiem zarówno limit wypłaty jednorazowej, który nałożony jest na kartę kredytową/debetową oraz wystawca karty bankomatowej. Oczywiście kluczowe są także limity nałożone na konkretne punkty – na nie wpływ mają banki, które oceniają swoją wypłacalność. Najczęściej przelicza się je na… ilość banknotów, a nie na kwotę. Tak oto podczas jednej transakcji – zwykle – nałożony jest limit do 40 banknotów.

W najpopularniejszych bankach w Polsce wypłacisz odpowiednio:

 • Alior Bank – do 25 tysięcy złotych,
 • Bank Millennium – docelowo 2 tysiące złotych, z możliwością podniesienia limitu do 10 tysięcy,
 • Citi Handlowy – 10 tysięcy złotych,
 • mBank – 4 tysiące złotych,
 • PKO Bank Polski – 8 tysięcy złotych,
 • Santander Bank Polska – 6 tysięcy złotych.

Ile najmniej można wypłacić z bankomatu?

A co w sytuacji, gdy chcesz wypłacić niewielką kwotę? W tym wypadku pamiętać musisz, że bankomaty wypłacają wyłącznie – jak sama nazwa wskazuje – banknoty. Najczęściej więc kwotą minimalną jest 10 – 20 zł. Zdarza się jednak, że wiele punktów blokuje transakcję o tak niskiej wartości. Banki uzasadniają to ograniczoną ilością banknotów o niskim nominale.

Uwaga! Wiele banków pobiera dodatkowe prowizje, za możliwość wypłacenia tak niewielkiej kwoty. Co ciekawe – prowizje te mogą być nawet wyższe, niż docelowa, wypłacona gotówka, co w oczywisty sposób podważa opłacalność takiej transakcji. Dany bank ma w obowiązku poinformować Cię o takiej dodatkowej opłacie.

Przykłady banków, w których wypłacisz tak niską kwotę – tj. 10 i 20 zł:

 • Santander Bank Polska,
 • PKO BP,
 • ING Bank Śląski.

Limity w bankomatach

Mówiąc o limitach w bankomatach mamy na myśli:

 • limit techniczny – który dotyczy ilości wypłaconych banknotów na jedną transakcję. Najczęściej punkty mają limit od 30 do 40 banknotów, które docelowo muszą zmieścić się w kieszonce/otworze bankomatu,
 • limit dobowy – czyli ilość transakcji na karcie w ujęciu 24h. Został on ustawiony głównie ze względów bezpieczeństwa – tak, aby zmniejszyć ryzyko wypłacania dużej gotówki w momencie zgubienia portfela czy kradzieży karty,
 • limit kwotowy – limit obejmujący nie ilość transakcji, a konkretną kwotę, którą możesz wypłacić z karty przez 24 godziny. Najczęściej (uśredniając) bankomat nie jest w stanie wypłacić jednorazowo więcej niż 8000 zł.

Limity obowiązujące Twoją kartą możesz zmienić w swoim banku lub poprzez stronę internetową banku. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto, a następnie w ustawieniach podniesiesz lub obniżysz poszczególne limity – per transakcja i doba.

Co jeśli chcę wypłacić więcej?

Co zrobić w sytuacji, gdy potrzebujesz znacznie większej gotówki, niż umożliwia Ci najbliższy bankomat? W takiej sytuacji należy odwiedzić placówkę bankową, w której potwierdzisz swoją tożsamość. W przypadku wypłacania kilkudziesięciu tysięcy złotych – wymagane jest uprzedzenie kasy bankowej o takim zamiarze – najczęściej poprzez telefon do danego punktu. Wiele banków stosuje tzw. procedurę awizowania, która sprawia, że czas oczekiwania na gotówkę wydłuża się do nawet 3 dni roboczych.